Irak – najexotickejšie sviatky sveta

Destinácia: Irak
Kód zájazdu: 1238195
Cena od: 7 690 €
Príplatky od: 613 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

11.07.2024 11 dní First Minute 9 614 € +613 € odlet: Viedeň letecká
31.08.2024 11 dní First Minute 7 690 € +613 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Najväčšie verejné zhromaždenie na svete a najkrvavejší náboženský sviatok. Milióny pútnikov, ohromná atmosféra, unikátna cesta, aká sa ide raz za život. Vstúpte do univerzity cestovateľstva!

1DEŇOdlet do Bagdadu
BRATISLAVA - BAGDAD

Odlet do Iraku. Cestu na najunikátnejšie festivaly pripravil pre vás riaditeľ BUBO, MUDr. Ľuboš Fellner. Viac sa dočítate v jeho blogu Sunniti vs. šiiti, alebo si pre krátku inšpiráciu pozrite náš trojminútový film Ašura. Autor tohto zájazdu zvykne hovoriť, že festivaly sú univerzitou cestovania. Ak chcete vidieť a zažiť to, čo je na daných záberoch, musíte mať skutočne veľké know-how. Iní takéto zábery nemajú a Iračania vás cielene posúvajú na iný termín a iné miesto, aby ste kontroverzné rituály nevideli. Preto sú také vzácne. Preto nikto iný neuvidí to čo vy. Preto práve vy budete mať maximálne exkluzívny zážitok. 

2DEŇBagdadská rozprávka Orientu
BAGDAD

BAGDAD: Prehliadka druhého najväčšieho arabského mesta. Ideme ihneď do centra, aby sme navštívili školu Al-Mustansiriya na ľavom brehu rieky Tigris. Keď bol pri Tigrise Ľuboš naposledy, vysvetľovali mu, že Tigris vznikol tak, že boh Enki ejakuloval. Najstaršími univerzitami na svete nie sú Bologna, Cambridge, ale o tento primát bojuje káhirská univerzita Al Azhar a práve Al-Mustansiriya. Čo nám povedia v tejto škole, ktorá prežila inváziu Mongolov v roku 1258 a aká je pravda? Vojdeme aj dnu a pozrieme si učebne medicíny, práva, matematiky, astrológie. Táto špeciálna cesta Irakom značne rozšíri aj naše poznanie sveta. Následne sa presunieme na fotogenický bazár Al-Safafir, kde vymeníme dináre v najlepšom kurze. Irak ako sme si ho predstavovali, história stále žije. Úžasná ulica Al-Mutanabi a kávička (arabica) v kaviarni Shabandar Café. Spisovatelia, básnici a revolucionári navštevujú kaviareň s dreveným stropom vyše storočie a vy vidíte „moderné“ udalosti na stenách v podobe čiernobielych fotografii. Obdobie konca monarchie, nasledované obdobím Saddáma Husajna, a inváziu USA s následným krvavým chaosom. Hneď prvý deň sa dozvieme v intelektuálnom prostredí od domácej elity, ako vidia tieto udalosti oni. Dobrý tradičný obed z čerstvých surovín. Ubytovanie v kvalitnom hoteli, v intenciách vysokého štandardu BUBO. Náš výber je jednoduchý - snažíme sa mať v každom meste ten najlepší hotel. 
Poobede návšteva svätyne Musa Al-Kadhim a Muhammad Al-Džawada – ide o nádhernú stavbu so štyrmi zlatými minaretmi a dvoma zlatými kupolami. Ide o mešitu dvoch imámov: o siedmeho a deviateho imáma z dvanástich a my sa začneme dozvedať viac o rozdieloch medzi šiitským (menej známym) a sunnitským islamom. Prvá skúsenosť so vstupom do svätýň. Prvý kultúrny šok a následne prvá noc v Bagdade. 

3DEŇSen menom Mosul
BAGDAD - SAMARRA - MOSUL

Vydávame sa krížom cez celú krajinu. Objednali sme pre vás kvalitnejší klimatizovaný autobus. Leto vrcholí, vonku teploty dosahujú až 50 stupňov a preto ani tu nešetríme a do nášho pohodlia investujeme viac. Smerujeme k najkrajšiemu minaretu Iraku. SAMARRA: navštívime historickú mešitu (Abu Delef) a vylezieme na jej slávny špirálový minaret. Nič pre tých, čo nezvládajú výšky... Pokračujeme v našom hlbšom spoznávaní šiitskej kultúry. Sú sviatky a tak je atmosféra výnimočná s množstvom pútnikov prichádzajúcich zďaleka. Vchádzame do svätyne ďalších dvoch vojenských imámov (Ali Al-Hadi a Al-Hasan Al-Askari), ktorých väznili abbásovskí kalifovia. Dole v podzemí navštívime miesto, kde videli Mahdiho – mesiáša, ktorý podľa šiitov v súdny deň spoločne s Ježišom Kristom zachráni svet. Ideme viac do hĺbky a vidíme to, čo ostatní budú o pár rokov po nás kopírovať. 
Presun po kvalitných cestách do MOSULU. Kamarát Ľuboša Fellnera, Martin Bandžák vydal v roku 2021 o Mosule knihu fotografií a my toto mesto prejdeme práve dnes. Mosul leží 400 kilometrov severozápadne od Bagdadu a 290 kilometrov od Samarry. Päť mostov cez rieku Tigris, kurdskí obyvatelia, ktorých opisuje vo svojej knihe Milión aj Marco Polo, preslávená výroba mramoru a mušelínu, prvá ženská rabínka. Nikto nebude vedieť o ISIS viac než vy. Ministerský predseda Iraku 9. decembra 2017 vyhlásil koniec ISIS (Daeš) v Iraku. Je to pravda? Prechádzame starým Mosulom, uvidíme zničenú synagógu a mešity, domy, ktoré sa snažia opraviť. Takto vyzerá vojna. V BUBO vieme presne, čo robíme, a vaša bezpečnosť je pre nás základom! Mosul je tretie najväčšie mesto Iraku po Bagdade a Basre a v dnešnej dobe ide skutočne o cestovateľskú špecialitu. Čerstvý mosulský chlieb, pečená ryba z rieky Tigris a čerstvé šaláty z hôr. Kto z vás si trúfne na večerný Mosul? Noc v jednoduchšom, ale bezpečnom hoteli v Mosule kúštik od údajnej Jonášovej hrobky. Keď ho vypľula veľryba, vrátil sa sem.

4DEŇMestá pod patronátom UNESCO
MOSUL- NINIVE - HATRA

S riaditeľom múzea v Mosule navštívime NINIVE. Ninive bolo jedným z najdôležitejších kultúrnych centier starovekého sveta, ktoré sa tešilo významnej pozícii v oblasti rozvoja ľudskej civilizácie, pretože bolo najväčšou metropolou, kde vznikala civilizácia ako prvá. Ninive bolo prijaté Asýrčanmi ako politické sídlo a vykopávky a UNESCO spoločne potvrdzujú, že bolo osídlené od 6000 rokov pred naším letopočtom. Mestský múr Ninive má obvod cez 12 kilometrov a dnes je vykopaných šesť brán. Trónná sála Senacherribovho paláca, my zostúpime dole k palácu a budeme sa dotýkať nádherného mramoru, ktorý kedysi palác zdobil. Opäť prejdeme Mosulom, zavítame do oblastí, kde sú domy najzničenejšie, prejdeme Tigris a mierime ďalej. Opäť rozšírený program. V BUBO sme boli prví Slováci a Česi, ktorí po 20 rokoch videli mesto Hatra, ktoré je spoločne s jordánskou Petrou a libanonským Baalbekom jednou z najvýznamnejších arabských pamiatok na svete – samozrejme pod patronátom UNESCO. Hatru navštívime iba v prípade dobrej bezpečnostnej situácie. Hatra, nazývaná aj Dom bohov, sa nám do nášho špeciálneho tripu hodí. Prechádzame okolo množstva veľmi pekne zachovaných budov, máme možnosť vyjsť aj hore na chrámy a paláce s výhľadom do nekonečna. Náročný presun na juh a opäť super hotel.

5DEŇOddychový deň v Bagdade
BAGDAD

Po značne náročnom úvode oddychovejší deň v Bagdade. No pre tých, čo chcú poznávať, máme prenajaté naše auto a sprievodcu na pol dňa. Chceme pozrieť to, čo sme nestihli prvý deň, a nechávame čas na individuálne potulky (ak to bezpečnostná situácia dovolí) mestom. Napríklad Green zone a mesto ambasád, obohnané vysokým múrom, Al- Mada’in južne od veľkomesta, kde navštívime palác perzského kráľa a oblúk Khosra. Zaujímavá je aj Panorama Building zničená po roku 2003. Námestie, kde kedysi stála socha diktátora Saddáma Husajna. Tahrir – námestie oslobodenia. V pláne máme aj Bagdadské múzeum, kam sa za posledné roky dostal málokto, no my máme zatiaľ 100% úspešnosť. Pošlete domov exotické pohľadnice? Zaplávate si v hotelovom bazéne? Zažijete pochody čiernych pútnikov už tu – určite! Nabratie síl na ďalší náročný program. Ďalšia noc v Bagdade. 

6DEŇBabylon a konečne Karbala
BAGDAD - BABYLON - KARBALÁ

BABYLON, kde si zaspomíname na Alexandra Macedónskeho. Nafotíme sa pred sýtomodrou Ištarskou bránou, uvidíme babylonského leva, a vojdeme dovnútra Saddámovho paláca s výhľadom na starobylé mesto Babylon a rieku Eufrat.

 Až teraz sa to všetko začína... Videli ste tisíce pútnikov, procesie, ale tu ich sú milióny. Takú atmosféru a duchovnú silu ste nikde na svete nezažili. Vstúpime do Karbaly a ako keby nás ovalili kladivom po hlave. Hotel tu pre vás  zajednávame rok vopred a ide o najlepší hotel mesta. Záleží však od danej chvíle a treba rátať, že do hotela pôjdeme aj zopár kilometrov peši. Máme špeciálne povolenie a naposledy sme ísť pešo nemuseli. Máme aj prenajatý malý agilný shuttle bus, ktorý nás krížom cez preplnené mesto vozí. Luxusný hotel nám slúži ako stabilný a bezpečný base camp na dobrodružné výpady do okolia. Ihneď vyrážame do absolútneho centra, do mešity imáma Husejna. Však preto sme do Karbaly, kde bol Husejn zavraždený so svojou rodinou, prišli. Ako dobre, že sme si vstupy do svätýň už nacvičili v Kadimije a Samarre, lebo teraz ideme miestami, kde vidíme najviac ľudí na našej planéte pokope. Poznáme bránu, kadiaľ sa dostaneme rýchlejšie. Ste hladní? Kebab či vegetariánska špecialita, Čajík či kávička? Všetko je zadarmo a tieto sviatky majú ohromný charitatívny rozmer. Voda je taktiež zdarma a všade ju dostanete balenú. Vchádzame do mešity, máme tu kontakty a dostávame sa na miesta, kam iní prístup nemajú. Pretlačíme sa k samotnej hrobke a vy uvidíte tu ohromnú energiu, ktorá je všade okolo. Pozrite si náš krátky film a preklikajte si naše blogy o Karbale.

7DEŇYá Husejn, Yá Karbalá
KARBALÁ

Najväčší sviatok v Karbale. Neuveriteľný deň, ktorý bude jedným z vrcholov vášho celoživotného cestovania. Počas Ašury si pripomíname deň, kedy sa pred Mojžišom otvorilo Červené more a takto sa mu podarilo vyviesť svojich ľudí z egyptského zajatia. Pripomíname si pristátie Noeho archy na Ararate. No práve tu v Karbale si dnes pripomíname hrdinskú smrť martýra Husejna, vnuka proroka Mohameda. A spolu s nami spomínajú milióny šiitských pútnikov. Ide o najfascinujúcejšiu moslimskú procesiu sveta s „bláznivými“ sebatrýzniacimi zvykmi. Veriaci sa napríklad šľahajú´ bičmi, či šabľami rozsekávajú svoje hlavy,  aby si pripomenuli utrpenie Husejna. Neuveriteľné! Toto sa deje iba pár hodín v roku a iba na určitých miestach. Ak nemáte radi krv, viď blog Najkrvavejšie festivaly sveta, buď ostanete cca tri hodiny na hoteli, pôjdete na iné miesto s naším druhým sprievodcom, alebo si vyberte druhý termín, ktorý sa koná o štyridsať dní neskôr počas sviatku Arba’iin.  Mnohí tvrdia, že ide o najväčšiu moslimskú púť, ktorá dnes prekonáva aj hadž do Mekky. V tento deň Huseina po 40 dňoch od zabitia pochovali. Ašura a Arba’iin sú jednoznačne najsvätejšími dňami pre všetkých šiitov, ktorí tento deň oslavujú po celom svete. No práve Karbalá je tým pútnickým miestom, kde sa TO všetko udialo. Nemali by sme hovoriť o festivale, ale ide o pripomínanie si smutnej udalosti. Státisíce mužov plačú, na čele majú rozotrený prach z bojiska, z bitky, ktorá sa udiala pred 1342 rokmi. V roku 2021 púť do Karbaly vykonalo iba počas týchto dvoch sviatkov 32 miliónov pútnikov. Navštívime aj procesie v svätyni imáma Al-Abbasa. Tiež máme v pláne rozsiahle trhy a spletité romantické uličky. Dnešný deň budeme prispôsobovať aktuálnej situácii a chceme sa zapojiť do procesie. Ide o úžasný cestovateľský a spirituálny zážitok. Druhú noc prespíme v Karbale. 

8DEŇPo stopách imámov
KARBALÁ - KUFA- NADŽAF

Čaká nás ďalší neuveriteľný deň a ďalšie skoré vstávanie spoločne s pútnikmi. Odchod z Karbaly v ranných hodinách do Nadžafu, miliónového mesta, ktoré je po Mekke a Medine tretím najdôležitejším mestom pre všetkých šiitov. Spirituálne hlavné mesto šiitskeho islamu. V Afganistane síce veria, že zať proroka Mohameda, Alí je pochovaný v meste Mazar-e Sharíf, ale väčšina moslimov zastáva názor, že je pochovaný práve tu v Nadžafe. Navštívime svätyňu imáma Aliho bin Abi Taliba a dozvieme sa, ako to naozaj s rozdelením islamu na sunnitov a šiitov bolo. Teraz už schizme v islame rozumieme a vidíme jasný rozdiel medzi sunnitmi a šiitmi v ich zvykoch, architektúre a životnej filozofii. „Drobné“ rozdiely v životnej filozofii urobia taký veľký rozdiel v každodennom živote. Je to fascinujúce. Zároveň budete patriť k hŕstke Slovákov, ktorí tieto veci uvidia na vlastné oči a tak si urobia relevantný názor. Cintorín Wadi-al-Salaam je najväčším na našej planéte. Vnútro trblietavej mešity, kde je okrem imáma Alího pochovaný aj Noe a vraj aj praotec Adam. Potom smerujeme do mesta Kufa. Od jej obyvateľov dostal Husejn, ktorého smrť sme si pripomenuli v Karbale, stovky listov, aby im prišiel robiť imáma. No títo ho zradili. Dom imáma Aliho, najväčšieho svätca šítov. Navštívime aj miesto, kde ho pri rannej modlitbe zabili. Najstaršia mešita v meste Kufa, ktoré imám Alí spravil hlavným mestom a presunul ho sem z Mediny v Saudskej Arábii. Následne pokračujeme do Nasiriyah, aby sme sa ubytovali v hoteli. Možno sa vám teraz zdajú veci vzdialené a nudné, ale ide o čosi podobné ako upálenie Jána Husa, hugenotské vojny či vojny Británie so Španielmi za čias kráľovnej Alžbety. S tým rozdielom, že tu v Karbale - Nadžafe a Kufe máme k tomu v svätých dňoch kulisu pútnikov a to je obrovský rozdiel oproti sterilnej Európe 

9DEŇUr – rodisko Abraháma a stretnutie Eufratu a Tigrisu
NADŽAF- BASRA

Po festivalových dňoch, kedy sme boli na jednom mieste, nás čaká náročný deň plný presunov. Ráno odchod do starobylého mesta Ur – významný sumerský mestský štát v južnej Mezopotámii. Začiatky mesta siahajú do roku 5000 p.n.l. a ide teda o jedno z najstarších miest na našej planéte. Neskôr sa nazýval Ur Chaldejský. Mocné mesto bolo obchodným centrom spojené prieplavmi s riekou Eufrat. Ur v dobe rozkvetu obchodoval s oblasťami v dnešnom Afganistane, s Indiou, Tureckom, Ománom či Egyptom. Niektorí archeológovia tvrdia, že keby ho poriadne vykopali, bude dôležitejší než Gíza. Prezrieme si jeho slávny zikkurat, starobylý chrám (Dib Lal Mach) a palác kráľa (Shulki). Tri hlavné monoteistické náboženstvá: judaizmus, kresťanstvo a islam sa hlásia k Abrahámovi ako praotcovi viery. Narodil sa tu v srdci Mezopotámie. Vyjdete spolu s nami na vrchol zikkuratu? Zastavíme sa na mieste, kde v roku 2021 kázal pápež František. Mesto Qurna s Adamovým stromom, z ktorého si vraj Eva odtrhla jablko... Miesto stretu dvoch úžasných riek Tigris a Eufrat. Preplávate z jednej do druhej? Minulý rok sme to urobili. Presun do Basry.

10DEŇShatt al Arab
BASRA

Basra je úplne iná než kultivovaný Bagdad. Podobný rozdiel ako medzi Milánom a Neapolom. Sme na juhu v prastarom meste s úžasnou históriou. Stará Basra a al-Šanašeel, čo je tradičný štýl a tvar domov s drevenými balkónmi „visiacimi“ nad ulicu. Popoludní vyrazíme na prehliadku rieky Šatt al-Arab, pozrime si Saddámove paláce s výhľadom na rieku a pofotíme poškodené lode z čias vojny s USA. Po rieke Šatt al-Arab, ktorá vzniká spojením Tigrisu s Eufratom, sa budeme aj plaviť. Saddám vládol Iraku železnou päsťou 24 rokov. Ako si naňho spomínajú domáci dnes? Lúčime sa s krajinou, kde vzniklo právo, písmo a koleso. Táto cesta však bola výnimočná návštevou festivalov, o ktorých cestovateľský svet skoro nič nevie.  Aj keď máte predsudky voči moslimom, tá sila, čo ste zažili, vás prinúti uvažovať. Doteraz nesúrodé informácie vám docvakli. Na poslednej ceste právnik Jirko, ktorý prešiel vyše 150 krajín sveta, severný aj južný pól, povedal: „Toto bola najlepšia cesta môjho života.“ Verme, že to rovnako vyjde aj tento raz!

11DEŇOdlet domov
BASRA - DOMOV

Odlet domov.  Máme výsledky PCR testov, ktoré sme si dali urobiť včera aj keď to nie je nutné. Snažíme sa robiť viac než žiada naša pandemická komisia. Pomáhame našej vláde bojovať s hroznou pandémiou. Lety sú však bezpečné a dá sa na ne spoľahnúť. A je jasné, že Alah je teraz s nami...

Kontaktujte nás

Potrebujete poradiť s výberom dovolenky, alebo chcete dostávat pravidelné ponuky na Váš email? Kontaktujte nás!

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,38 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 28,90 TRY
Americký dolar  EUR 1,05 USD

Zobraziť všetky »