Sumatra - Siberut a Mentavajci

Veľkú mešitu v Medane nechal postaviť v roku 1909 Sultan Ma'mun Al Rashid Perkasa Alam /uploads/galleries/7369/img_4059.jpg V severosumatránskom meste Berastagi nájdete architektonicky veľmi zaujímavý kostol sv. Františka z Miestna kráska z trhu Bukittinggi je tretím najväčším mestom Sumatry, približne 90 km severne od hlavného mesta ostrova, P Strava na Sumatre sa točí okolo čerstvých surovín či už z mora, alebo z políčok Ľudia Toba na Sumatre stavali nádherné tradičné domy Indonézia je kultúrne veľmi živá krajina a tradičné tance a vystúpenia tu nájdete na každom kroku Spravte si svoju selfie s domácimi Asi najznámejším vodopádom Sumatry je Sipiso Piso neďaleko jazera Toba Na dotyk s orangutanmi, Sumatra Pozrieme sa zblízka na projekt vypúšťania orangutanov do voľnej prírody Lesy na Sumatre sú plné exotických stromov Raflézia arnoldova je vzácna rastlina a ťažko nájditeľná Raflézia arnoldova, najväčší kvet na svete Na každom kroku tu stretnete usmiatych a nápomocných domácich Cibetky - tu sa tvorí najlepšia káva na svete Krížom cez Sumatru Stretávame sa s miestnymi Tradičné umenie Indonézie Bukittingi - centrum minangkabauskej kultúry Trajektom z Padangu smerujeme na Siberut Pristávame na Siberute v dedinke Muara Siberut Skúsite si tetovanie, tak ako sa to tu robí od nepamäti? V každej kultúre tetovanie znamená niečo iné, podstata je ale podobná Jednoduché metódy spôsobujú asi väčšiu bolesť Na návšteve v Bat Obai Ženy sa vydávajú do džungle nazbierať čerstvé raňajky Veľmi príjemní a priateľskí ľudia Všetko si tu domáci musia pripraviť sami Život uprostred siberutskej džungle nie je jednoduchý Vydáme sa na lov tradičným spôsobom Siberuťania sa lesom pohybujú neskutočne rýchlo Nikdy neviete na čo natrafíte a preto musíte byť na všetko pripravení V džungli Siberutu je množstvo zvierat. Nájdete nejaké? Skúsenosti v love sú nevyhnutnosťou k prežitiu Záverečné večerné posedenie s domácimi v oblasti Muntei
Destinácia: Indonézia, Sumatra
Kód zájazdu: 1333619
Cena od: 4 350 €
Príplatky od: 541 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

22.10.2024 18 dní First Minute 4 350 € +541 € odlet: Viedeň letecká
12.11.2024 18 dní First Minute 4 350 € +541 € odlet: Viedeň letecká
02.02.2025 18 dní First Minute 4 450 € +541 € odlet: Viedeň letecká
10.03.2025 18 dní First Minute 4 450 € +541 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Exotická cesta, ktorá splní Vaše sny o Indonézii. Cez rovníkový prales na sopku, trekovanie orangutanov a pobyt v nádhernej prírode Sumatry. 4 dni v džungli na ostrove Siberut kde sme na návšteve u autentického kmeňa Mentavajcov. Žijeme s nimi a spoznávame ich kultúru ako málokto. Pod taktovkou skúseného sprievodcu do srdca fascinujúcej Indonézie.

1. deň:
Odlet z Európy a let kvalitnou leteckou spoločnosťou.

2. deň:
Prílet do MEDANU. Selamat datang – vitajte. Najväčšie mesto na Sumatre, je trhovým, obchodným a dopravným centrom. Okolie Medanu je poľnohospodárska oblasť bohatá na tabak, kaučuk, palmový olej a kávu. Prvé dotyky s Indonéziou, zo všetkých sa stávajú milionári. Prehliadka Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra a najväčšieho mesta Indonézie mimo Jávy. Návšteva paláca Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A potom hlavná mešita (Masjid Raya) v marockom štýle a „Staré mesto“ Kesawan v centre Medanu.

3. deň:
Ráno sa presunieme cez Binjai, Stabat a Sei do TANGKAHANU na okraji národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Cesta nám bude trvať približne 5 hodín. Mestečko Tangkahan sa nachádza na sútoku riek Buluh a Batang. Po ceste sa zastavíme na plantáži s palmovým olejom, čo je jeden z najdôležitejších príjmov miestnych obyvateľov. Poobede prechádzky po okolí, pozorovanie prírody, motýľov, kúpanie v rieke. Fakultatívne možnosti: Tubing (splavovanie na nafúknutých dušiach) na rieke a kúpanie sa vo vodopáde. Strávte čas v džungli a užite si osvieženie v rieke Batang. Neskôr popoludní spoločne nakŕmime a okúpeme slony. Dotknúť sa tohto obra a pomôcť mu sa očistiť od každodenného prachu a bahna je dokonalý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Podelíte sa o príjemnú vodu so slonmi? Noc na okraji džungle v jednoduchšom ubytovaní.

4. deň:
Trojhodinový presun džípmi do dedinky BUKIT LAWANG s fotografickými zastávkami po ceste. Budeme prechádzať tradičnými a málo rozvinutými dedinkami a okolo nás budú kaučukové plantáže, háje olejových paliem a iných tropických rastlín. Popoludní absolvujeme trek do džungle s veľkou pravdepodobnosťou stretnutia s orangutanmi vo voľnej prírode. Nik nezaručí, že orangutany uvidíme, ale práve tu je na stretnutie najväčšia šanca. Na trek vyrazíme z dedinky Bukit Lawang, kde bola jedna zo staníc na reintrodukciu orangutanov do voľnej prírody. Projekt bol ukončený v roku 2015, ale ľudoopy sa ešte stále vracajú na toto miesto a radi stretávajú návštevníkov. Pomaly si ale zvykajú na absolútnu slobodu a bez problémov sa uživia v lese. Sú to jediné veľké ľudoopy na území Ázie a najväčšie zvieratá, ktoré žijú na stromoch. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Na treku džungľou strávime približne tri hodiny a budeme mať unikátny prírodný zážitok. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické Thomasove hulmany? Máte doma ratanový nábytok? Chcete vidieť ako to rastie? Fauna a flóra je tu naozaj jedinečná. Na hranici národného parku Gunung Leuser v mestečku Bukit Lawang prenocujeme.

5. deň:
Po raňajkách odchádzame z jedinečného Bukit Lawang a presunieme sa do vysočiny Karo, horského mesta BERASTAGI (1300 m), základne pre výstup na sopku Sibayak. Budeme prechádzať hornatou krajinou a mestečkami Sembahe a Sibolangit. Po príchode do Berastagi pôjdeme pozrieť budhistickú pagodu Taman Alam Lumbini v dedine Dolat Rayat, ktorá je kópiou Shwedagonskej pagody v Myanmarskom Yangone. Bola dokončená v roku 2010 a jej hlavná stúpa je vysoká 42 metrov. Rovnako ako aj v mjanmarskom origináli, aj tu sa nachádza Budhova relikvia a je tu zbierka tisícok podobizní Budhu zo všetkých kútov sveta. Želajte si niečo počas obchádzania mandaly a možno sa vám želanie vyplní. Na ovocnom trhu si kúpime a ochutnáme plody známe aj menej známe. Ochutnajte mangosteen, marakuju, salak, papáju, mango, pitaháju, jack fruit a ďalšie. Tak ako aj u nás, veľa druhov ovocia je sezónnych. Uvidíme, čo nám miestne farmy poskytnú a čo budeme môcť ochutnať. Salak, alebo „snake fruit“, je indonézske národné ovocie, ktoré pomáha pri črevných problémoch a obsahuje veľa beta-karoténu. Načo sú dobré ostatné? Ochutnáte čili grilovanú kukuricu, alebo radšej jahody? Dnes si oddýchneme pred nastávajúcim dňom v mestečku Berastagi.

6. deň:
Skoré ranné vstávanie. Z nášho hotela odchádzame skoro ráno a autobusom sa dostaneme na úpätie sopky Sibayak. Pokiaľ je tma, posvietime si na chodník čelovkami. Počas trojhodinového trekingu, keď začne svitať spoznávame divokú prírodu tejto stále činnej sopky. Náš chodník prechádza zo zelenej džungle až do mesačnej krajiny. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvukové efekty, vzdušné prieduchy, para, síra, vôňa. Nádherný výhľad je odmenou za výstup. Na vrchole počkáme na východ slnka, ktorý nám ponúkne úžasný pohľad na okolité sopky. Zo sopečného kužeľa schádzame dolu a po zostupe si doprajeme zaslúžené kúpanie v termálnych prameňoch vytekajúcich zo sopky. Nadšení z treku sa pripravíme sa na presun k jazeru Toba. Po ceste sa zastavíme v tradičnej dedine Dokan ľudí kmeňa Karo Batak. Pozrieme sa na jeden z najvyšších vodopádov Indonézie, 120 metrov vysoký Sipiso-piso. Prechádzame oblasťou ľudí Batak Simalungun, až popoludní prídeme do mesta Parapat a preplavíme sa na ostrov SAMOSIR, kde strávime nasledujúce 3 noci.

7. deň:
Prírodný unikát - jazero Toba. Najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete. 100 km dĺžka, 30 km šírka a 505 m hĺbka, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. V roku 2020 bolo po 9 ročnom čakaní zapísané na zoznam svetových geologických unikátov UNESCO. Oddych na ostrove Samosir, polostrov Tuk Tuk. Odporúčame celodenný fakultatívny výlet (8:30 – 16:00) prenajatou loďou po jazere Toba. Zastávky v tradičných dedinkách, kde sa zoznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, kedysi obávaných ľudožrútov. V dedine Ambarita klanu Siallagan budeme obdivovať megalitické diela v podobe kamenných stoličiek a okrúhleho stola, ktoré slúžili počas stretnutí významných členov klanu, starešinov, kráľa a kráľovnú. Druhé podobné zoskupenie s dlhým stolom slúžilo ako rituálne popravisko. Neobyčajné sošky, masky, šamanské palice, ktoré sa dajú kúpiť len tu. Relax na jazere Toba – srdce Batakov.

8. deň:
Relax na jazere Toba – srdce Batakov. Kúpanie, pešie prechádzky alebo možnosť zapožičať bicykel, alebo motorku. Pochutnáme si na tradičných batackých špecialitách. Dáte si zlatú rybku (ikan mas) priamo z jazera alebo radšej grilované bravčové mäso (babi panggang)?

9. deň:
Transumatranskou „diaľnicou“ do Sipiroku, oblasti Mandailing batakov. Z ostrova Samosir sa preplavíme späť do Parapatu a povezieme sa 8 hodín. Počas tejto cesty sa zastavíme na plantážach s ananásmi, klinčekmi a kávou. Tieto produkty sa u nás bežne nepestujú a je preto je príjemné vidieť, ako vlastne tieto plody rastú. Zastavíme pri kúpeľoch Sipoholon, kde vyviera horúca voda z neďalekej hory Martimbang. Pred príchodom do Sipiroku sa prejdeme po ryžových políčkach, kde si vysvetlíme, ako sa ryža pestuje a spracováva. Počas dnešného presunu budeme okrem krásnej prírody vidieť aj batacké hrobky a naučíme sa niektoré indonézske slová. Selamat datang di Sipirok – Vitajte v Sipiroku. Sipirok sa nachádza v horách a preto tu môže v noci byť chladnejšie.

10. deň:
Odchádzame zo Sipiroku a cestou cez dažďový prales budeme mať botanické okienko. V záhrade plnej korenín, ktoré možno poznáme ako vyzerajú a chutia, ale nevieme ako rastú. Máte predstavu ako rastie vanilka a ako dlho dozrieva? Rozoznáte rastlinu červeného korenia od bieleho a čierneho? Dá si niekto šťavu z kokosového orecha, ktorý priamo pred vašimi očami zo stromu odtrhne opica? Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a v dedinke Bonjol stojíme na magickom bode 0°,čiže na rovníku. Ako si takéto miesto predstavujete? Kúpime tričko s nápisom „I Crossed The Equator“, opustíme severnú pologuľu a ďalej cestujeme už len po južnej. S príchodom do mesta Bukittinggi vstupujeme na územie minangkabauskej kultúry. Ideme sa ubytovať a na večeru. Ochutnáte miestnu špecialitu „martabak“ alebo „nasi kapau“? Na pulte je vyložený široký výber príloh na dusenú ryžu. Stánky ale aj jednoduchšie reštaurácie s nasi kapau nájdete v blízkosti Clock Tower.

11. deň:
Vitajte v Západnej Sumatre, ktorá je právom považovaná za klenot Indonézie. Viete čo je kopi luwak? Cibetková káva, o výrobe ktorej nie každý chce vedieť detaily. Kto by ale nechcel ochutnať najlepšiu kávu na svete priamo na mieste jej pôvodu? Pre záujemcov návšteva dedinky Palupuh, trek po stopách cibetky. Nachádzame sa v oblasti, kde rastie aj najväčší kvet na svete – Rafflesia Arnoldii. Budeme mať šťastie a bude práve kvitnúť? Táto rastlina nemá špecifický čas kvitnutia a kvet vydrží iba pár dní. Ak dostaneme informáciu o mieste kde sa kvet nachádza, pôjdeme džungľou až k nej. Budeme prekvapení jej „omamnou“ vôňou. Pešia prehliadka horského mesta Bukittingi (930 m), obkoleseného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). V meste, ktoré zohralo v histórii krajiny dôležitú úlohu si prejdeme tradičný trh, ktorý zaútočí na všetky naše zmysly a miestny Big Ben - Jam Gadang. Sme v centre minangkabauskej matriarchálnej kultúry, kde hlavné slovo má žena. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy, zdobené rastlinnými motívmi. Poobede prechádzky okolitou prírodou a kaňonmi s dych berúcimi výhľadmi. Nádherná bodka za Sumatrou a rozlúčková večera.

12. deň:
Upozornenie: Pobyt a program na Siberute sa môže líšiť od plánovaného. Oblasť je navštevovaná minimálne, turistická infraštruktúra je viac-menej neexistujúca. O to silnejší je však zážitok z tohto ostrova.
Po skorých a chutných raňajkách príde pre nás náš šofér a odvezie nás do prístavu, kde nasadneme na loď do Muara Siberut. Loď vyráža už o 07:00! Po krátkej zastávke v Sikabaluane dorazíme okolo jednej poobede až na Siberut. Úradné formality a ďalej budeme pokračovať na motorovom kanoe až do Bat Obai alternatívne do Bat Rorogot.

13. deň:
Ranný kúpeľ v rieke a potom raňajky. Cez deň budeme pozorovať alebo sa aj aktívne zapájať do každodenného života Mentavajcov. Vyskúšate výrobu bederného rúška alebo tetovanie? V motorovom kanoe sa potom presunieme ďalšie 3-4 hodiny po rieke až do Butui. Tu prenocujeme v tradičnom dome mentavajcov, ktorý sa nazýva Uma.

14. deň:
V džungli musíte prežiť a aj preto sa dnes naučíme vyrábať jed na šípy s ktorými chodia na lov a potom ich v praxi vyskúšame priamo na love. Poobede ochutnáme sago a chutné červy. Pod dusnou večernou oblohou strávime večer pri ohni a mentavajských tancoch. Perfektné!

15. deň:
Dedinku Butui už poznáme ako vlastné topánky a ráno sa zdravíme s domácimi akoby sme tu žili už roky. Nasadneme na naše kanoe a horúci deň zmyjeme v Kulukubuku, kde si pozrieme vodopád a okúpeme sa v ňom. Pokračujeme do Muntei a tu aj strávime noc.

16. deň:
Doobeda objavíme posledné tajomstvá Muntei a potom starým dobrým trajektom prejdeme späť do Padangu.

17. deň:
Definitívne rozlúčka s touto fascinujúcou krajinou a odlet domov. Videli sme Siberut a Sumatru...len zlomok z vyše 2000 indonézskych ostrovov. Každý si zaslúži preskúmať ho. My sme začali veľmi dobre.

18. deň:
Prílet domova zdieľanie neuveriteľných zážitkov s rodinou a priateľmi.

Kontaktujte nás

Potrebujete poradiť s výberom dovolenky, alebo chcete dostávat pravidelné ponuky na Váš email? Kontaktujte nás!

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,36 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,76 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »