Sumatra - nespútaná Indonézia

foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK - BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Na dotyk s orangutanmi, Sumatra.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO foto: Tomáš HORŇÁK - BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO /uploads/galleries/7396/tomashornak_indonezia_sumatra_img_0138-1-32.jpg Zblízka sa pozrieme na projekt vypúšťania orangutanov do voľnej prírody.
foto?: archív BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Lesy na Sumatre sú plné exotických stromov.
foto?: Tomáš HORŇÁK — BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Skvelé jedlo foto: Tomáš HORŇÁK - BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Čas na selfíčko sa vždy nájde. foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Veľkú mešitu v Medane nechal postaviť v roku 1909 Sultan Ma'mun Al Rashid Perkasa Alam.
foto?: Jozef V severosumatrianskom meste Berastagi nájdete architektonicky veľmi zaujímavý kostol sv.Františka z Bukittinggi je tretím najväčším mestom Sumatry, približne 9km západne od hlavného mesta ostrova, Pad Miestna kráska z trhu.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Kaňon Bukkitingi a krásna sumatrianska príroda.
foto: Tomáš HORŇÁK Strava na Sumatre sa točí okolo čerstvých surovín či už z mora, alebo z políčok.
foto?: Jozef ZELIZŇ Prekrásne tradičné domy na Sumatre.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Indonézia je kultúrne veľmi živá krajina. Tradičné tance a vystúpenia tu nájdete na každom kroku.
fo Život na ryžových políčkach.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Spravte si svoju selfie s domácimi.
foto?: Tomáš HORŇÁK — BUBO Asi najznámejším vodopádom Sumatry je Sipiso Piso neďaleko jazera Toba.
foto?: Jozef HARVÁNEK — BUBO Cestou do Padangu.
foto?: Jozef HARVÁNEK — BUBO Krásna Sumatra.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Raflézia arnoldova, najväčší kvet na svete.
foto: Tomáš HORŇÁK Na každom kroku tu stretnete usmiatych a nápomocných domácich.
foto?: Jozef HARVÁNEK — BUBO Už ste ochutnali kopi luwak?
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Kávové čerešne.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO Krížom cez Sumatru.
foto?: Jozef HARVÁNEK — BUBO Stretnutie s domácimi.
foto?: Jozef HARVÁNEK — BUBO Tradičné umenie Indonézie.
foto?: Jozef ZELIZŇÁK — BUBO
Destinácia: Indonézia, Sumatra
Kód zájazdu: 1333609
Cena od: 3 295 €
Príplatky od: 541 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Kombinované pobyty

Výber termínu

24.08.2024 13 dní First Minute 3 695 € +541 € odlet: Viedeň letecká
28.09.2024 13 dní First Minute 3 295 € +541 € odlet: Viedeň letecká
22.10.2024 13 dní First Minute 3 315 € +541 € odlet: Viedeň letecká
12.11.2024 13 dní First Minute 3 315 € +541 € odlet: Viedeň letecká
03.12.2024 13 dní First Minute 3 315 € +541 € odlet: Viedeň letecká
02.02.2025 13 dní First Minute 3 415 € +541 € odlet: Viedeň letecká
17.02.2025 13 dní First Minute 3 415 € +541 € odlet: Viedeň letecká
10.03.2025 13 dní First Minute 3 415 € +541 € odlet: Viedeň letecká
04.04.2025 13 dní First Minute 3 415 € +541 € odlet: Viedeň letecká
30.04.2025 13 dní First Minute 3 415 € +541 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Exotická cesta, ktorá splní Vaše sny o Indonézii. Cez rovníkový prales na sopku, trekovanie orangutanov a pobyt v nádhernej prírode Sumatry. Pod taktovkou skúseného sprievodcu do srdca fascinujúcej Indonézie.

1. deň:
Odlet z Európy a let kvalitnou leteckou spoločnosťou.

2. deň:
Prílet do MEDANU. Selamat datang – vitajte. Najväčšie mesto na Sumatre, je trhovým, obchodným a dopravným centrom. Okolie Medanu je poľnohospodárska oblasť bohatá na tabak, kaučuk, palmový olej a kávu. Prvé dotyky s Indonéziou, zo všetkých sa stávajú milionári. Prehliadka Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra a najväčšieho mesta Indonézie mimo Jávy. Návšteva paláca Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A potom hlavná mešita (Masjid Raya) v marockom štýle a „Staré mesto“ Kesawan v centre Medanu.

3. deň:
Ráno sa presunieme cez Binjai, Stabat a Sei do TANGKAHANU na okraji národného parku Gunung Leuser (UNESCO). Cesta nám bude trvať približne 5 hodín. Mestečko Tangkahan sa nachádza na sútoku riek Buluh a Batang. Po ceste sa zastavíme na plantáži s palmovým olejom, čo je jeden z najdôležitejších príjmov miestnych obyvateľov. Poobede prechádzky po okolí, pozorovanie prírody, motýľov, kúpanie v rieke. Fakultatívne možnosti: Tubing (splavovanie na nafúknutých dušiach) na rieke a kúpanie sa vo vodopáde. Strávte čas v džungli a užite si osvieženie v rieke Batang. Neskôr popoludní spoločne nakŕmime a okúpeme slony. Dotknúť sa tohto obra a pomôcť mu sa očistiť od každodenného prachu a bahna je dokonalý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Podelíte sa o príjemnú vodu so slonmi? Noc na okraji džungle v jednoduchšom ubytovaní.

4. deň:
Trojhodinový presun džípmi do dedinky BUKIT LAWANG s fotografickými zastávkami po ceste. Budeme prechádzať tradičnými a málo rozvinutými dedinkami a okolo nás budú kaučukové plantáže, háje olejových paliem a iných tropických rastlín. Popoludní absolvujeme trek do džungle s veľkou pravdepodobnosťou stretnutia s orangutanmi vo voľnej prírode. Nik nezaručí, že orangutany uvidíme, ale práve tu je na stretnutie najväčšia šanca. Na trek vyrazíme z dedinky Bukit Lawang, kde bola jedna zo staníc na reintrodukciu orangutanov do voľnej prírody. Projekt bol ukončený v roku 2015, ale ľudoopy sa ešte stále vracajú na toto miesto a radi stretávajú návštevníkov. Pomaly si ale zvykajú na absolútnu slobodu a bez problémov sa uživia v lese. Sú to jediné veľké ľudoopy na území Ázie a najväčšie zvieratá, ktoré žijú na stromoch. Len Sumatra a Borneo sú domovom týchto vysoko inteligentných a vynaliezavých živočíchov. Na treku džungľou strávime približne tri hodiny a budeme mať unikátny prírodný zážitok. Prídu aj gibony, makaky alebo pre túto oblasť endemické Thomasove hulmany? Máte doma ratanový nábytok? Chcete vidieť ako to rastie? Fauna a flóra je tu naozaj jedinečná. Na hranici národného parku Gunung Leuser v mestečku Bukit Lawang prenocujeme.

5. deň:
Po raňajkách odchádzame z jedinečného Bukit Lawang a presunieme sa do vysočiny Karo, horského mesta BERASTAGI (1300 m), základne pre výstup na sopku Sibayak. Budeme prechádzať hornatou krajinou a mestečkami Sembahe a Sibolangit. Po príchode do Berastagi pôjdeme pozrieť budhistickú pagodu Taman Alam Lumbini v dedine Dolat Rayat, ktorá je kópiou Shwedagonskej pagody v Myanmarskom Yangone. Bola dokončená v roku 2010 a jej hlavná stúpa je vysoká 42 metrov. Rovnako ako aj v mjanmarskom origináli, aj tu sa nachádza Budhova relikvia a je tu zbierka tisícok podobizní Budhu zo všetkých kútov sveta. Želajte si niečo počas obchádzania mandaly a možno sa vám želanie vyplní. Na ovocnom trhu si kúpime a ochutnáme plody známe aj menej známe. Ochutnajte mangosteen, marakuju, salak, papáju, mango, pitaháju, jack fruit a ďalšie. Tak ako aj u nás, veľa druhov ovocia je sezónnych. Uvidíme, čo nám miestne farmy poskytnú a čo budeme môcť ochutnať. Salak, alebo „snake fruit“, je indonézske národné ovocie, ktoré pomáha pri črevných problémoch a obsahuje veľa beta-karoténu. Načo sú dobré ostatné? Ochutnáte čili grilovanú kukuricu, alebo radšej jahody? Dnes si oddýchneme pred nastávajúcim dňom v mestečku Berastagi.

6. deň:
Skoré ranné vstávanie. Z nášho hotela odchádzame skoro ráno a autobusom sa dostaneme na úpätie sopky Sibayak. Pokiaľ je tma, posvietime si na chodník čelovkami. Počas trojhodinového trekingu, keď začne svitať spoznávame divokú prírodu tejto stále činnej sopky. Náš chodník prechádza zo zelenej džungle až do mesačnej krajiny. Sopka dáva svoju prítomnosť najavo už zďaleka: zvukové efekty, vzdušné prieduchy, para, síra, vôňa. Nádherný výhľad je odmenou za výstup. Na vrchole počkáme na východ slnka, ktorý nám ponúkne úžasný pohľad na okolité sopky. Zo sopečného kužeľa schádzame dolu a po zostupe si doprajeme zaslúžené kúpanie v termálnych prameňoch vytekajúcich zo sopky. Nadšení z treku sa pripravíme sa na presun k jazeru Toba. Po ceste sa zastavíme v tradičnej dedine Dokan ľudí kmeňa Karo Batak. Pozrieme sa na jeden z najvyšších vodopádov Indonézie, 120 metrov vysoký Sipiso-piso. Prechádzame oblasťou ľudí Batak Simalungun, až popoludní prídeme do mesta Parapat a preplavíme sa na ostrov SAMOSIR, kde strávime nasledujúce 3 noci.

7. deň:
Prírodný unikát - jazero Toba. Najväčšie jazero Indonézie a zároveň najväčšie vulkanické jazero na svete. 100 km dĺžka, 30 km šírka a 505 m hĺbka, čo tiež radí jazero medzi najhlbšie na svete. V roku 2020 bolo po 9 ročnom čakaní zapísané na zoznam svetových geologických unikátov UNESCO. Oddych na ostrove Samosir, polostrov Tuk Tuk. Odporúčame celodenný fakultatívny výlet (8:30 – 16:00) prenajatou loďou po jazere Toba. Zastávky v tradičných dedinkách, kde sa zoznámime s tradíciami a kultúrou Toba Batakov, kedysi obávaných ľudožrútov. V dedine Ambarita klanu Siallagan budeme obdivovať megalitické diela v podobe kamenných stoličiek a okrúhleho stola, ktoré slúžili počas stretnutí významných členov klanu, starešinov, kráľa a kráľovnú. Druhé podobné zoskupenie s dlhým stolom slúžilo ako rituálne popravisko. Neobyčajné sošky, masky, šamanské palice, ktoré sa dajú kúpiť len tu. Relax na jazere Toba – srdce Batakov.

8. deň:
Relax na jazere Toba – srdce Batakov. Kúpanie, pešie prechádzky alebo možnosť zapožičať bicykel, alebo motorku. Pochutnáme si na tradičných batackých špecialitách. Dáte si zlatú rybku (ikan mas) priamo z jazera alebo radšej grilované bravčové mäso (babi panggang)?

9. deň:
Transumatrianskou „diaľnicou“ do Sipiroku, oblasti Mandailing batakov. Z ostrova Samosir sa preplavíme späť do Parapatu a povezieme sa 8 hodín. Počas tejto cesty sa zastavíme na plantážach s ananásmi, klinčekmi a kávou. Tieto produkty sa u nás bežne nepestujú a je preto je príjemné vidieť, ako vlastne tieto plody rastú. Zastavíme pri kúpeľoch Sipoholon, kde vyviera horúca voda z neďalekej hory Martimbang. Pred príchodom do Sipiroku sa prejdeme po ryžových políčkach, kde si vysvetlíme, ako sa ryža pestuje a spracováva. Počas dnešného presunu budeme okrem krásnej prírody vidieť aj batacké hrobky a naučíme sa niektoré indonézske slová. Selamat datang di Sipirok – Vitajte v Sipiroku. Sipirok sa nachádza v horách a preto tu môže v noci byť chladnejšie.

10. deň:
Odchádzame zo Sipiroku a cestou cez dažďový prales budeme mať botanické okienko. V záhrade plnej korenín, ktoré možno poznáme ako vyzerajú a chutia, ale nevieme ako rastú. Máte predstavu ako rastie vanilka a ako dlho dozrieva? Rozoznáte rastlinu červeného korenia od bieleho a čierneho? Dá si niekto šťavu z kokosového orecha, ktorý priamo pred vašimi očami zo stromu odtrhne opica? Prekročíme hranice severnej a západnej Sumatry a v dedinke Bonjol stojíme na magickom bode 0°,čiže na rovníku. Ako si takéto miesto predstavujete? Kúpime tričko s nápisom „I Crossed The Equator“, opustíme severnú pologuľu a ďalej cestujeme už len po južnej. S príchodom do mesta Bukittinggi vstupujeme na územie minangkabauskej kultúry. Ideme sa ubytovať a na večeru. Ochutnáte miestnu špecialitu „martabak“ alebo „nasi kapau“? Na pulte je vyložený široký výber príloh na dusenú ryžu. Stánky ale aj jednoduchšie reštaurácie s nasi kapau nájdete v blízkosti Clock Tower.

11. deň:
Vitajte v Západnej Sumatre, ktorá je právom považovaná za klenot Indonézie. Viete čo je kopi luwak? Cibetková káva, o výrobe ktorej nie každý chce vedieť detaily. Kto by ale nechcel ochutnať najlepšiu kávu na svete priamo na mieste jej pôvodu? Pre záujemcov návšteva dedinky Palupuh, trek po stopách cibetky. Nachádzame sa v oblasti, kde rastie aj najväčší kvet na svete – Rafflesia Arnoldii. Budeme mať šťastie a bude práve kvitnúť? Táto rastlina nemá špecifický čas kvitnutia a kvet vydrží iba pár dní. Ak dostaneme informáciu o mieste kde sa kvet nachádza, pôjdeme džungľou až k nej. Budeme prekvapení jej „omamnou“ vôňou. Pešia prehliadka horského mesta Bukittingi (930 m), obkoleseného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). V meste, ktoré zohralo v histórii krajiny dôležitú úlohu si prejdeme tradičný trh, ktorý zaútočí na všetky naše zmysly a miestny Big Ben - Jam Gadang. Sme v centre minangkabauskej matriarchálnej kultúry, kde hlavné slovo má žena. Ojedinelá architektúra domov v tvare býčej hlavy, zdobené rastlinnými motívmi. Poobede prechádzky okolitou prírodou a kaňonmi s dych berúcimi výhľadmi. Nádherná bodka za Sumatrou a rozlúčková večera.

12. deň:
Posledný deň na Sumatre. Po raňajkách presun na letisko v Padangu (cca 3 hod.) Cestou zastavíme na foto zastávkach ak nám to čas dovolí. Budeme prechádzať údolím Anai, kde je pekná príroda na záver našej cesty po Sumatre. Pochutíme si ešte na Mie goreng alebo Nasi goreng?

13. deň:
Odlet a prílet domov. Koniec krásneho dobrodružstva.

Kontaktujte nás

Potrebujete poradiť s výberom dovolenky, alebo chcete dostávat pravidelné ponuky na Váš email? Kontaktujte nás!

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 25,36 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 35,76 TRY
Americký dolar  EUR 1,09 USD

Zobraziť všetky »